Przyczyny anoreksji
shutterstock_88242115

A A A

Anoreksja jest chorobą niezwykle trudną do całkowitego wyleczenia, dlatego tak istotnym jest, by poznać przyczyny jej występowania. Dzięki takiej wiedzy, łatwiej jest zapobiegać temu zaburzeniu, a przynajmniej ograniczać ryzyko jego pojawienia się.

Przyczyny anoreksji dzieli się na trzy grupy:

Psychologiczne

Przyczyny anoreksjiWśród osób zapadających na anoreksję, można wskazać kilka cech psychologicznych, które sprzyjają rozwojowi tego zaburzenia.

Anorektykami najczęściej stają się osoby ze skłonnością do perfekcjonizmu i o rozbudowanych, często nieprzystających do rzeczywistości ambicjach. Zazwyczaj są tymi „dobrymi” dziećmi, spełniającymi każdą prośbę i oczekiwanie rodziców. We wszystkim co robią, chcą być najlepsi, a swoim zachowaniem i osiągnięciami przede wszystkim pragną usatysfakcjonować innych. Jednak pomimo sprostania wszystkim oczekiwaniom, wewnątrz czują się bezwartościowi i bezradni. Wymagają od siebie perfekcjonizmu, a każdy przejaw jego braku traktują jako osobistą porażkę.

Społeczne

Anoreksja zdaniem specjalistów jest bardzo silnie uwarunkowana społecznie. Oczywistym czynnikiem, wpływającym na tak częste występowanie tej choroby wśród młodych ludzi, a zwłaszcza dziewcząt, jest powszechny w kulturze kult piękna i szczupłej sylwetki. Nadmiernie wychudzone ciało lansowane w mediach jako piękne, powoduje, że młodzież próbując sprostać oczekiwaniom społecznym popada w zaburzenia odżywiania.

Psychologowie podkreślają jednak, że ogromny wpływ na rozwój tego zaburzenia ma także rodzina oraz najbliższe otoczenie jednostki. Na anoreksję częściej zapadają dzieci mające rodziców skłonnych do nadmiernej kontroli i przykładający wagę do własnego wyglądu. Dziewczynka obserwująca swoją mamę, która nieustannie jest na diecie i poświęca wiele uwagi swojemu wizerunkowi zewnętrznemu, nabiera przekonania, że wygląd jest największą wartością. Jak pokazują badania, matki anorektyczek często mają skłonność do perfekcjonizmu, a własne niespełnione ambicje realizują poprzez dziecko.

Do czynników sprzyjających anoreksji zalicza się także stresujące sytuacje życiowe, takie jak wchodzenie w okres dojrzewania, młodzieńcze rozstania, zmiana szkoły. Ryzykiem anoreksji naznaczone są także niektóre aktywności, takie jak gimnastyka artystyczna, balet czy modeling.

Zobacz film dokumentalny o modelkach anorektyczkach:

Modelki anorektyczki 01

Biologiczne

Niektóre badania wykazują, że istnieją pewne genetyczne predyspozycje do anoreksji. Na powstawanie tego zaburzenia może mieć wpływ struktura mózgu. Badania wykazały, że osoby cierpiące na anoreksję mają większą ilość kortyzolu, czyli wytwarzanego w mózgu hormonu odpowiedzialnego za poziom stresu, a także niższy poziom serotoniny i noradrenaliny, czyli substancji odpowiadających za dobre samopoczucie.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*