Objawy anoreksji
Objawy anoreksji

A A A

Anorektycy zaprzeczają swojej chorobie, jednocześnie skrzętnie maskując jej symptomy, dlatego też najbliższe otoczenie często nie jest w stanie wykryć jej pierwszych objawów. Jednak z upływem czasu i nasileniem się choroby, codzienne życie anorektyka staje się coraz bardziej podporządkowane zaburzeniu, a to z kolei sprawia, że staje się ono trudne do ukrycia przed otoczeniem.

Symptomy anoreksji związane z nawykami żywieniowymi

 • Dieta pomimo szczupłej sylwetki – przestrzeganie kolejnych, coraz bardziej surowych diet, spożywanie jedynie wybranych posiłków o coraz niższej wartości kalorycznej, rezygnacja ze „złych” składników, takich jak węglowodany czy tłuszcze.
 • Obsesja na punkcie kalorii – obsesyjne sprawdzanie wartości kalorycznej każdego składnika posiłku, skrupulatne odmierzanie porcji, prowadzenie dziennika posiłków, czytanie książek na temat diet żywieniowych.
 • Kłamstwa dotyczące ilości spożywanego jedzenia – wymówki mające na celu usprawiedliwienie niejedzenia, np. bolący brzuch czy zatrucie pokarmowe, chowanie i wyrzucanie porcji jedzenia.
 • Koncentracja na temacie jedzenia – permanentne myślenie o jedzeniu, gotowanie posiłków dla innych, zbieranie przepisów kulinarnych, planowanie posiłków, przy jednoczesnym spożywaniu jak najmniejszej ich ilości.
 • Niecodzienne zachowania związane z jedzeniem – np. odmowa jedzenie w towarzystwie innych osób, bądź w miejscach publicznych, jedzenie tylko z jednego, konkretnego talerza.

Symptomy anoreksji związane z obrazem własnego ciała

 • Duży spadek masy ciała w krótkim czasie, nie mający przyczyn medycznych.
 • Przekonanie o nadwadze pomimo bardzo szczupłej sylwetki – chorzy czują się ogólnie otyli, bądź są przekonani o nadmiarze kilogramów w poszczególnych partiach swojego ciała takich, jak brzuch, biodra czy talia.
 • Koncentracja na sylwetce – obsesyjne myślenie o własnej sylwetce, zbieranie wizerunków bardzo szczupłych modelek, ciągłe zamartwianie się ewentualnym przybieraniem na wadze.
 • Zaprzeczanie nadmiernej chudości – chory jest przekonany o tym, że wciąż powinien tracić na wadze, jednocześnie jednak próbuje zamaskować swoją chudość pijąc duże ilości wody przed ważeniem się na oczach innych oraz nosząc zbyt obszerne ubrania.
Anorexia advert

Symptomy związane z poczuciem „zanieczyszczenia” ciała

Dla osób cierpiących na anoreksję, z biegiem czasu każdy, nawet najlżejszy posiłek daje poczucie „zanieczyszczenia” ciała i powoduje paniczny wręcz lęk przed przybraniem na wadze. Anorektycy stosują więc kilka zabiegów mających na celu „oczyszczenie” organizmu:

 • Stosowanie tabletek na odchudzanie i środków przeczyszczających oraz moczopędnych.
 • Wywoływanie torsji po spożytym posiłku.
 • Kompulsywne ćwiczenia fizyczne - często mają na celu samoukaranie się po zjedzeniu czegoś „zanieczyszczającego” organizm, wycieńczające ćwiczenia mające na celu spalenie jak największej ilości kalorii, poczucie przymusu ich wykonywania za wszelką cenę.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Objawy anoreksji Asia

  Ważę 59 kg i mam 165 cm jem ok. 400 kcal dziennie i biegam. Zauważyłam u siebie prawie wszystkie objawy. Czy mam początek anoreksji i czy powinnam iśc do psychologa.

  Odpowiedz

 2. Re: Objawy anoreksji Asia

  Moi rodzice wmawiają mi że mam anoreksję. Schudłam 18 kg w 1,5 miesiąca i wystają mi kości, i mimo iż moje BMI jest idealne to nadal uważam że jestem gruba. Czy to początek anoreksji ???

  Odpowiedz

 3. Re: Objawy anoreksji Agata

  Mam 175cm wzrostu, 56kg i niestety wszystkie symptomy/objawy zauważam u siebie. Moja dieta to obsesja. Nie cieszą mnie już rzeczy, które cieszyły wcześniej. Czy powinnam iść do psychologa?

  Odpowiedz